Eugene Dixon was sworn into the United States Marines on December 20, 1946 and went to Marine Corps Depot, San Diego for recruit training. Upon graduating from there, he was assigned to Field Telephone Course #24, from which he graduated in June 1947, whereupon he was promoted to PFC. He was then assigned to Communications, Marine Corps Base, Camp Lejeune, NC, and promoted to Corporal in 1948. Dixon performed duties as Telephone Installer-Repairman until June 1949. He was then assigned to Marine Corps Institute as an instructor, Air Pilots Course, and was promoted to Sergeant in September 1949. Dixon then reenlisted in December 1949 and was assigned to security at the US Naval Ammunition Depot, McAlester, Oklahoma. In June 1950, he was assigned to 1stBn5thMar1stProvMarBrig, embarking in July 1950 for Korea. He arrived in Pusan, Korea August 1950 and left in June 1951. His engagements included the following: Combat operations against North Korean Forces, 3Aug50 to 6Sep50; Assault & Seizure of Inchon, Korea, 15Sep50 to 16Sep50; Capture & Seizure of Seoul, Korea, 17Sep50 to 7Oct 50; Wonsan-Hungnam-Chosin Campaign 29Oct50 to 12Dec50; Operations against enemy forces in South and Central Korea 12Dec50 to 10Jun51. Dixon returned to the States in July 1951 and was promoted to SSgt., assigned to Naval Communication Station, Washington, DC. In March 1952, he was sent to Recruiters School, Parris Island, SC. Then, he was assigned to Recruiting Duty in the San Mateo and Stockton, CA substations. He was promoted to T/Sgt. in March 1952. In the summer of 1953, he was assigned to lstBn3rdMar3MarDiv in Japan. In 1954, he was assigned to 6thMar2ndMarDiv, Camp Lejeune, NC. In December 1955, he was assigned to Recruiting Duty, Traverse City, MI. In December 1958, he was assigned to Communications Chief's School, San Diego, CA. Then he was promoted to GySgt. In July 1959 and assigned to 2ndBn6thMar2MarDiv, Camp Lejeune, NC. In Sept 1961, he was assigned to 1stEngBn3rdMarDiv, Okinawa. In Sept 1962, he was assigned to I&I Staff Marine Corps Reserve Center, Rochester, NY. Then he was selected for MSgt, though this honor was not accepted due to the 2-year requirement, since retirement plans had already been made. On July 1, 1966, he retired after 20 years of active duty.
-->